Rozhovor se Sofií Popovou

29.03.2017 22:08

Sofie Popova je žákyní paní učitelky Aleny Hejdové, u které navštěvuje výuku hry na klavír. Je mimořádně talentovanou žákyní. Svoji hrou obohacuje koncerty a vystoupení nejen naší ZUŠ, ale úspěšně se představuje i na přehlídkách a soutěžích.

Sofie, jak dlouho už hraješ na klavír?

Na klavír se učím hrát šestým rokem, od začátku u paní uč. Hejdové. Původně mě zapsala maminka. Když jsem začala hrát, tak se mi to začalo docela i líbit.

Líbí se Ti to stále jen docela?

Teď už hodně.

Jak často cvičíš?

Každý den přibližně dvě hodiny, o víkendu někdy i čtyři. Když jsem byla menší, tak jsem cvičila méně. Přijdu domů ze školy a hned sedám za klavír. Protože mám běžné pianino tak s ohledem na sousedy hraji pouze do šesti.

Jak často chodíš do ZUŠ a na jaké předměty?

2x až 3x týdně na klavír. Hudební nauku už nemám.

Vím, že se často účastníš soutěží. Líbí se ti soutěžit?

Ano, hodně.

Kolika ses jich již zúčastnila?

Kromě soutěží ZUŠ asi minimálně pěti větších soutěží.

Kterého úspěchu si nejvíce ceníš?

Nejvíce si cením úspěchu letošního na přehlídce „Mladý klavír“ na pražské konzervatoři. Z 15 hráčů vybírali 5 laureátů a vybrali i mě. To mě moc potěšilo.

Zúčastnila ses nějaké zahraniční soutěže?

Zatím ještě ne, ale ty, na kterých jsem byla v Česku, byly mezinárodní.

Máš ze soutěží nějaké kamarády? Potkáváš se tam se stejnými soutěžícími?

Mám, pár jich je. Píšu si s nimi, ale vídám je jenom na soutěžích, protože bydlí daleko.

Na jaký klavír se ti dobře hraje? Hrála jsi na nějaký výjimečný nástroj?

Zatím nejlepší klavír byl na Pražské konzervatoři. Na jejich klavír značky Petrof se mi hrálo moc dobře.

Slyšel jsem, že se s paní učitelkou věnujete klavíru i o letních prázdninách, byli jste někde i o těch minulých?

Byla jsem na klavírních seminářích v Praze na Pražské konzervatoři, připravovala jsem se tam na podzimní soutěže. Líbilo se mi tam. Prázdniny trávím s klavírem ráda.

Chtěla bys ve studiu hry na klavír pokračovat i na střední škole? Máš případně jiné plány?

Určitě bych chtěla pokračovat.

Špatně jsem položil otázku, ty už na střední škole jsi – studuješ na teplickém gymnáziu.

Chtěla bych v budoucnu studovat současně i na teplické konzervatoři. Po střední škole by mě však lákala i nějaká vysoká škola jiného zaměření.

Máš kromě klavíru i jiné koníčky?

Ráda čtu a kreslím. Knihy, malování a klavír tvoří hezký celek. Ráda i píšu. V budoucnu bych vše ráda spojila.

Jaký je tvůj oblíbený skladatel – oblíbená skladba?

Můj nejoblíbenější skladatel je Fryderyk Chopin. Líbí se mi jeho první balada g moll.

Jaký máš vztah s paní učitelkou, neštve tě někdy?

Ani ne, i když mám někdy špatnou náladu a nerada někoho poslouchám. Ale jsem ráda, že mě učí právě ona. Myslím, že mě toho za tu dobu hodně naučila a stále mi má co předat.

Rozhovor se uskutečnil v prosinci 2015. Zpracoval Aleš Hajíček.