Rok 2014 - rok české hudby

29.03.2017 21:51

Vstoupili jsme do roku, jehož označení končí číslicí čtyři. Již od velkolepých oslav sta let od narození Bedřicha Smetany, které se konaly roku 1924, jsou tyto roky považovány za “Roky české hudby”. A to nejenom u nás, ale i v zahraničí. Bedřich Smetana však není jediným velikánem české hudby, jehož výročí si tento rok připomínáme. Mezi významnými osobnostmi české hudební kultury stojí dále za zmínku Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů, Josef Suk, Petr Eben  a mnozí další významní skladatelé, z nichž bychom si mohli připomenout i nepříliš známého Františka Václava Míču, autora první česky zpívané opery. Výčet umělců nezahrnuje pouze autory hudby klasické, rok 2014 je významným výročím i Karla Kryla, Karla Velebného či Jiřího Šlitra.

České kulturní instituce tato významná výročí reflektují (televize, tisk, rádia, orchestry, divadla, galerie, školy aj.). Pamatovat na “Rok české hudby” budeme v průběhu roku 2014 i ve všech oborech Základní umělecké školy Teplice. O konkrétních připravovaných akcích Vás budeme postupně informovat.

S přáním vydařeného roku 2014 Aleš Hajíček.